Online finance
Hledej

Hypoteční banky
Hypoteční banky

Na našem trhu v součastné době půdobí několik hypotečních bank, které mají licenci České národní banky. Avšak jsou i další banky popskytující úvěry na bydlení s parametry hypoték. Náš trh tedy nabízí velmi širokou nabídku úvěrů, ve které není snadné se rychle zorientovat.

Při výběru hypoteční banky by jste měli porovnávat zejména několik základních věcí. Jednou z nejdůležitějších je úroková sazba. Vzhledem k částkám, ve kterých jsou hypotéky často poskytovány, a vzhledem k někdy velmi dlouhým dobám splatnosti, může i desetina procenta velmi často znamenat v konečném součtu úspory tisíců korun. Je tedy výhodné vybrat banku, která vám půjčí co nejlevněji.

Zde se však můžete potýkat s nepříjemným problém. Většina hypotečních bank, až na některé výjimky, určují výši úrokové sazby dle bonity klienta a uvádějí pouze nejnižší poskytované sazby hypotečních úvěrů (známé sazby „od…“), na které mají možnost dosáhnout pouze nejlepší klienti. „Za kolik“ vám banka skutečně půjčí, se v každém případě dozvíte teprve při podrobnější konzultaci s bankovním poradcem. Pokud chcete větší a lepší výběr rozhodně ho zvýšíte, když navštívíte pobočeky různých bank. Nenechte se však zmást nominálně nízkými procentními částkami, které banky dnes ve velké míře propagují. Obvykle se jedná o úrokovou sazbu zafixovanou pouze na jeden rok, a to pro vás nemusí být vždy výhodné.

Doporučujeme zeptat se na podmínky hypotéky na prvním místě v bance, kde jste klientem a kde vás již nějakým způsobem znají – např. tam kde máte veden běžný účet nebo jste u ní kdysi řádně spláceli úvěr. Tato banka byvám mohla nabídnout lepší podmínky než banka, pro kterou byste byli neznámým klientem. Rovnou také můžete vyloučit banky, kde neposkytují hypotéku na vámi požadovaný účel (např. na stavbu nemovitosti, koupi pozemku apod.).

Dalším neopomenutelným parametrem jsou bankovní poplatky. Nejvyšší zpravidla bývá úvodní poplatek za schválení úvěru, který může pohybovat v řádu tisíců korun a banky ho odvozují od výše hypotéky. Druhým důležitým poplatkem je cena za vedení účtu. Ta se obvykle pohybuje v řádu stokorun měsíčně, u úvěrů se státní podporou je mírně vyšší. Banky také účtují poplatky při určitých mimořádných požadavcích a úkonech – např. pokud jde o změny ve smlouvě nebo rychlé čerpání úvěru.

To jak rychle vám banka poskytne peníze by měla být další věc, kterou byste měli zohlednit. Nejlpší cestou je ověřit si banku v referencích stávajících klientů. Obvykle většina bank slibuje vyřízení úvěru zhruba do jednoho až dvou týdnů od doručení všech potřebných podkladů. Berte však v úvahu to, že než vyřídíte veškeré podklady, bude vám to také nějaký čas trvat.

Takže pokud vše sečteme dá se hypotéka vyřídit už za několik týdnů, pokud ale půjde o složitější případ, připravte se spíše na delší dobu. Pokud potřebujete peníze skutečně velmi rychle (např. kvůli koupi nemovitosti), pokuste se sjednat podmínky hypotéky ještě před výběrem konkrétní nemovitosti a nechte si v bance potvrdit, že vám hypotéka bude poskytnuta. Tento krok může budoucí jednání velmi urychlit. Nezapomeňte si také zjistit, zda banka umožní hypotéku čerpat před vkladem zástavního práva do katastru nemovitostí. Na některých katastrálních úřadech se totiž může stát, že budete na vklad čekat dokonce několik měsíců, a to by pro vás mohlo být nepříjemnou komplikací.

Podle výše předpokládaného úvěru si také nejprve ověřte, které banky takové úvěry nabízejí. Výše úvěru bývá u většina bank často, zejména spodní hranicí, omezena. Maximální možnou částku úvěru pak činí daná procentní výše hodnoty nemovitosti. Většina bank je již schopna úvěrovat celých 100 % odhadní ceny nemovitosti, nicméně najdou se banky nabízející úvěry např. pouze do 90 %, 85 % nebo 70 % odhadní ceny nemovitosti. V případě, že nemáte žádné vlastní prostředky a nemáte ani možnost sehnat peníze jiným způsobem, musíte zvolit banku, která vám úvěr poskytne.

Hypoteční banku, vybírejte i podle toho, kolik různých možností je schopná vám nabídnout při nastavování parametrů hypotečního úvěru.
Odkazy
Doporučujeme:
Kontakty | Podmínky použití stránek a osobní údaje | Přidat odkaz